У складі відділу сільського господарства працюють завідувач відділу, завідувач лабораторії квітництва та овочівництва та керівники гурткаів сільськогосподарського профілю.
Пугачова Ірина Ярославівна
Завідувач відділу сільського господарства
Грищенко Наталія Юріївна
Завідувач лабораторії квітництва та овочівництва
Відділ сільського господарства координує дослідницько-експериментальну роботу в закладах позашкільної та загальної середньої освіти, складає тематику дослідницької роботи, надає інформаційно-методичну допомогу керівникам гуртків сільськогосподарського профілю.
З метою сприяння розвитку дослідницьких робіт, активізації суспільно-корисної роботи та трудової діяльності школярів, здобуття навичок у галузі сільського і лісового господарства відділ проводить обласні етапи всеукраїнських трудових акцій та конкурсів:
,,Юннатівський зеленбуд”;
,,Плекаємо сад”;
,,Ліси для нащадків”;
,,Дослідницький марафон”;
,,Кролик”;
,,Юний селекціонер і генетик”;
,,Мій рідний край, моя земля” за напрямом ,,Експериментальна робота з біології, продуктивна праця і дослідницька робота в галузі сільського і лісового господарства”;
конкурсу навчально-дослідних земельних ділянок.
Робота гуртків відділу спрямована на засвоєння учнями теоретичного матеріалу, набуття практичних навичок вирощування сільськогосподарських культур, проведення навчально-дослідницької роботи. Відділ організовує роботу гуртків:
– овочівників;
– рослинників;
– кролівників;
– агрохіміків;
– квітникарів.
Базою роботи відділу є навчально-дослідні земельні ділянки.
Ділянки Полтавського обласного еколого-натуралістичного центру відповідають Положенню про навчально-дослідні земельні ділянки, мають такі відділки:
– виробничий – 0,08 га;
– квітково-декоративний – 0,07 га;
– колекційний – 0,016 га;
– плодово-ягідний – 0,1 га;
– польових і овочевих культур – 0,04 га;
– закритий грунт – 0,018 га;
– учнівський навчально-дослідний тваринницький комплекс – 0,04 га.
На навчально-дослідній земельній ділянці (НДЗД) зібране значне видове та сортове різноманіття культурних та дикорослих рослин.
У відділку польових культур рослини вирощуються в системі сівозмін. Тут розміщені найважливіші культури нашої зони: просапні, кормові, технічні рослини. Зернові злаки представлені пшеницею, житом, вівсом, кукурудзою, зернобобові – соєю, горохом, квасолею, бобами.
Відділок овочевих культур містить рослини, що вирощуються у відкритому грунті посівом насіння та розсади. Це овочеві культури: горох посівний, квасоля, буряк столовий, морква, редиска, огірки, помідори, капуста, кабачки, гарбузи, перець солодкий та гіркий. Ростуть на ділянці також малопоширені овочеві культури: бамія, лагенарія, люфа, батат, артишок.
На колекційній ділянці можна знайти добре відомі лікарські рослини, які використовуються як у науковій медицині, так і в народній практиці для лікування та профілактики хвороб. Ділянка налічує близько 21 вид лікарських рослин. Серед них алтея лікарська, топінамбур, нагідки лікарські, ревінь, любисток, шавлія, валеріана, пижмо, ехінацея, звіробій, м’ята, деревій та інші.
Квітково-декоративний відділок навчально-дослідної земельної ділянки включає в себе ділянки сухоцвітів, однорічників, багаторічників, ландшафтного дизайну та квіткову клумбу, що прикрашає територію закладу.
Плодово-ягідний відділок навчально-дослідної ділянки включає: плодовий сад, ягідник, виноградник. Шкілка та розсадник є навчальними лабораторіями і чудовою прикрасою закладу.
Ягідник з набором кращих сортів суниці, малини, чорної смородини, порічок, аґрусу, ожини, а також малопоширених культур – йошти, китайського хеномелісу або айви.Колекція ягідника налічує полуницю 10 сортів різного періоду достигання,11 сортів малини, 5 сортів чорної смородини, 4 сорти агрусу, 3 сорти ожини.
Плодовий сад представлений 12 сортами яблук, 3 сортами слив, 2 сортами абрикос,2сорта персиків, 3 сорти груш, 3 сорта черешні.
Лабораторія квітництва та овочівництва Полтавського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молодіє складовою частиною навчально-дослідної земельної ділянки та створена для проведення навчальних і практичних занять передбачених навчальними програмами гуртків. Відповідає ,,Положенню про культиваційні споруди захищеного ґрунту закладів загальної середньої та позашкільної освіти”.
Робота в лабораторії квітництва та овочівництва є цікавою і головне – пізнавальною, бо припадає в основному на осінньо-зимовий період, коли зменшується кількість прогулянок і розваг у природі. Вона до певної міри компенсує дефіцит спілкування з живою природою, дає змогу вирішити ряд важливих питань, а саме:
– забезпечення матеріально-технічної бази для дослідницької роботи;
– організації продуктивної праці з вирощування розсади та квітів у вазонах для озеленення території та приміщень закладу.
На заняттях гуртків наочно демонструється, як росте і розвивається та чи інша рослина, який вплив мають умови життя на різні рослини. Протягом навчального року проводяться найрізноманітніші досліди і спостереження. В процесі дослідництва гуртківці особисто на практиці переконуються в необхідності глибоких знань для успішного оволодіння силами і багатствами природи для подальшого розвитку. Керівники гуртків разом зі своїми вихованцями беруть участь у Всеукраїнських конкурсах та акціях: «Юний дослідник», «Дослідницький марафон», «Мій рідний край – моя земля», «Галерея кімнатних рослин».
Лабораторія закладу використовується при проведенні методичних об’єднань учителів біології, семінарів керівників гуртків з квітникарства, сільського господарства, проведення екскурсій для учнів міста та області.
Колекція квітково-декоративних рослин налічує близько 61 вид, це представники рослинного світу тропіків, субтропіків, пустелі, вона постійно оновлюється. Взимку в лабораторії вирощують цибулю на зелене перо, кріп, петрушку, навесні – овочеву та квіткову розсаду, протягом року – кімнатні рослини.
Складовою частиною НДЗД є учнівський навчально-дослідний тваринницький комплекс, який включає крільчатник, пташник, вольєри для утримання свійських тварин. На базі утримується 22 види тварин та птиці, кількість особин – 126.
У пташнику представлена колекція різних видів птахів сільськогосподарського та декоративного призначення.
Поголів’я птиці налічує 63 особини. Декоративні породи курей: Карликовий кохінхін, Китайські Пухові, Бентамки, Карликові кучеряві, фенікс, Аям Цемані. Різні породи фазанів: Золотий, Срібний, Королівський, Свайно, Алмазний. Павичі, а також птахи ему (2особини).
Кролеферма Полтавського обласного еклого-натуралістичного центру учнівської молоді налічує 41особину. Промислові породи: Сірий велетень, Білий велетень, Новозеландська червона, Новозеландська біла. Декоративні: Кольоровий карлик, Карликові висловухі.
Свійські тварини: свиня в’єтнамська та міні-піг, нутрії різних окрасів (стандартні, чорні, лимонні), кози камерунські, вівці карликові та поні Шетлендські.
На базі ПОЕНЦУМ працює навчальна пасіка, яка створена у 2002 році та налічує 15 бджолосімей. Вихованці та гості Центру мають змогу спостерігати за життям бджіл у ,,Скляному вулику”.


Основні напрями діяльності на навчально-дослідній земельній ділянці: вирощування рослин,проведення фенологічних спостережень за ростом і розвитком рослин; догляд за тваринами та птахами,закладання і проведення дослідів.